Sunday, July 3, 2016

Governor Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:
Robin Covington, Fort Smith, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Kimberly Brown, Jonesboro, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Kirk Lane, Paron, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Everett Cox.

Melinda Squires, Bryant, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Katherine Lewison.

Sheriff Michael McCormick, Hot Springs, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Tate Lawrence.

The Honorable Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Scott Ellington.

Jana Haltom, Texarkana, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Gail Stith.

Dean Kelsey, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces LJ Bryant.

Lisa Oppenheim, Jonesboro, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Erin Gildner.

Marvin Covey, Maumelle, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Charlotte Denton.

Stephen Tabor, Greenwood, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

George Weaver, Jacksonville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Paul Dottley Sr., Monticello, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Jeffrey Kent Moore, Rogers, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires June 9, 2021. Replaces Thomas Butler.

Jon Standridge, Benton, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2021. Reappointment.

Andrew Branch, Benton, to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 21, 2018. Replaces Harold Evans.

Ashley Graves, Malvern, to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2018. Reappointment.

Mike Smith, Wynne, Cross County District Court Judge. Appointment expires December 16, 2016. Replaces The Honorable Joseph Boeckmann.

Jerry Patterson, Marshall, to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Tiffany Rogers.

Randal Scott, Blytheville, to the State Banking Board. Appointment expires December 31, 2020. Replaces John Freeman.

Thomas Jameson, Jr., Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2019. Reappointment.

Albert Hurst, Pangburn, to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2019. Reappointment.

Darrell Brown, Sherwood, to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Amber Jones.

Cassandra Toro, Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Carla Davis.

Jon Carroll, Moro, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Trent Dabbs, Stuttgart, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Lynn Middleton, Jasper, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #14. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Tim Slape.

Thomas Curtis, Russellville, to the Supervisory Board for the Arkansas Crime Information Center. Appointment expires June 30, 2017. Replaces David Guntharp.

Todd Reynolds, Elkins, to the Prairie Grove Battlefield State Park Advisory Commission. Appointment expires June 13, 2021. Replaces Gaylene Deere.

Vincent Anderson, Gassville, to the Prairie Grove Battlefield State Park Advisory Commission. Appointment expires June 13, 2021. Replaces Susan Parks-Spencer.

Robert Unwer, Maumelle, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2020. Reappointment.

Benjamin Mullen, Little Rock, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2020. Reappointment.

Dr. Prajwal Chevireddy, Little Rock, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Dr. Garry Glasco.

Dr. Avin Rekhi, Fayetteville, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Dr. Sameh Abul-ezz.

Kathryn Pierce, Pine Bluff, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Reappointment.

Mark Winslow, Little Rock, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Reappointment.

Deborah Wooten, McRae, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Mr. Bob Abbott.

Dr. Michael Bierle, Little Rock, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Dr. James Campbell.

Brandon Ellison, Mena, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Reappointment.

Rodney Loy, North Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Jerry Riley.

Mark Breeding, Benton, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-861 SEECO, Inc., et al v. Carver L. Holden et al. Replaces Justice Robin Wynne, who has disqualified himself from the case.

Jeffrey W. Hatfield, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-434 Teresa Bloodman v. Stark Ligon as Executive Director of the Supreme Court Committee on Professional Conduct. D-16-301 Stark Ligon as Executive Director of the Supreme Court Committee on Professional Conduct v. Teresa Bloodman. Replaces Justice Rhonda Wood, who has disqualified herself from the case. 

Tags: Arkansas, Governor, Asa Hutchinson, appointments, June, 2016To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: