Saturday, June 11, 2016

Arkansas Gov. Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Dr. Deborah Mack
, Bentonville, to the Arkansas State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Dr. Cheryl Bryant.

Dr. Shane Ford, Conway, to the State Board of Optometry. Appointment expires April 26, 2021. Replaces Dr. Dale Morris.

Judge Kirk Johnson, Texarkana, to the State Crime Laboratory Board. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Xollie Duncan.

Jeffrey Marcussen, Little Rock, to the Academic Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2018. Replaces Guy Pardew.

Chris Hart, White Hall, to the State Employment Security Advisory Council. Appointment expires at the Will of the Governor. Replaces Daniel Woods.

Colin Caldwell, Fayetteville, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2018. Open Position.

Kimberly Arnold, Conway, to the Children’s Behavioral Health Care Commission. Appointment expires August 15, 2018. Reappointment.

Jacquelin Brownell, Pea Ridge, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2023. Reappointment.

Edward Moore, Prairie Grove, to the Individual Sewage Disposal Systems Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Kevin Castleberry.

Lana Chronister, Hartman, to the Johnson Quorum Court District 4. Appointment expires December 31, 2016.

H.E. “Bud” Cummins, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-731 Gene Garner et al. v. Hot Springs Village Property Owners Association. Replaces Justice Paul Danielson, who has disqualified himself from the case.

Misti Staley, Helena, to the Delta Cultural Center Policy Advisory Board. Appointment expires October 1, 2018. Reappointment.

Abigail Carr, Helena, to the Delta Cultural Center Policy Advisory Board. Appointment expires October 1, 2018. Replaces Sam Elardo.

Lisa Miller, Bryant, to the Auctioneer’s Licensing Board. Appointment expires April 15, 2020. Reappointment.

Nick Fowler, Glenwood, to the Auctioneer’s Licensing Board. Appointment expires April 15, 2020. Replaces Kenny McGrew.

Andrew Post, Ozark, to the Arkansas Wine Producers’ Council. Appointment expires March 1, 2019.

Al Wiederkehr, Wiederkehr Village, to the Arkansas Wine Producers’ Council. Appointment expires March 1, 2019. Reappointment.

Michael Post, Altus, to the Arkansas Wine Producers’ Council. Appointment expires March 1, 2019. Reappointment.

Dr. Douglas Hausler, Eureka Springs, to the Arkansas Wine Producers’ Council. Appointment expires March 1, 2019. Reappointment.

David Hoover, Alpena, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #19 East. Appointment expires January 14, 2018.

Ralph Hill, Blytheville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #2. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.

Alfred Hogan, Turrell, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #2. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.

Kenton Hallen, Heber Springs, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #16. Appointment expires January 14, 2017.

Charles Clark, Louann, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Reappointment. *Governor Hutchinson has designated Mr. Clark as Chairman of the Arkansas Workforce Development Board.

George “Gan” Nunnally
, Bentonville, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Replaces Randy Hopper.

David Major, Alma, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Jerry Riley.

Julie Roberson, Hamburg, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Replaces Diane Hilburn.

Jeffery Allen, El Dorado, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Dean Inman.

Robert Thorne, Marion, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Reappointment.

Alan Hughes, Bismark, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Reappointment.

Jacqueline Bettis
, Springdale, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2018. Reappointment.

Keith Vire, Fayetteville, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Reappointment.

Mandee Harper, Malvern, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2018. Reappointment.

Alex Scott, Arkadelphia, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Open Position.

Wesley Eddington, Jonesboro, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Replaces Gregg Lawrence.

Robert Fagan, Little Rock, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Open Position.

Malvin Green, Little Rock, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Replaces Debbie Wooten.

Martin McDonell, Greenwood, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Open Position.

Frances Johnson, Bryant, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Open Position.

Rebecca Martin, Lewisville, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2018. Reappointment.

Lisa Haley, Little Rock, to the Arkansas State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2019. Replaces Martha Asti.

Shayla Copas, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Reappointment.

Woody Freeman, Jonesboro, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Kaki Hockersmith.

Sally Kibler, Fort Smith, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Debi Havner.

Joe Dan Yee, Lake Village, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Reappointment.

Patricia Johnson, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor.

Dinah Arnold, Arkadelphia, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Penny Thomason.

Charlene Reed, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Reappointment.

Barbara Phillips, Rogers, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Michael Mayton.

Eric Treat, Conway, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Replaces Abtin Mehdizadegan. *Governor Hutchinson has designated Mr. Treat as Chairman of the Governor’s Commission on People with Disabilities.

Jermaine Moore, Alexander, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Nola McKinney, Bonnerdale, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Sarah Thomas, Maumelle, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Robert Passwaters, Bryant, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Replaces Ruth Pellow.

Jarod Varner, North Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2018. Reappointment.

Joseph Adam, Cave City, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Grady Tracy, El Dorado, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Taisha Robison-Froman, Hensley, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Open Position.

Craig Reinhardt, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Open Position.

Sheila Beck, Center Ridge, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Open Position.

Amanda Goddard, Cabot, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2019. Open Position.

Tags: Arkansas, Gov. Asa Hutchinson, Announces, Appointments To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: