Tuesday, May 17, 2016

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:
John Carmack, Siloam Springs, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 1, 2018. Replaces Reverend Paul Moore.
Robbie Cline, Jonesboro, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 1, 2018. Replaces Todd Patten.
Damon Jackson, Garfield, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2017.
Cory Hallmark, Little Rock, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Charles Crow.
Larry Jayroe, Forrest City, to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2018. Reappointment.
Danny Finch, Jonesboro, to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2018. Reappointment.
Marcus Creasy, Drasco, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Mack Hayden.
James Craig, Stuttgart, to the Mississippi River Parkway Commission of Arkansas. Appointment expires June 8, 2017. Replaces Melanie Baden.
Joseph Clements, Roland, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2021. Replaces Mark Hall.
Jason Wills, Jonesboro, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2021. Reappointment.
Brooks Jackson, Jr., Little Rock, to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2021. Reappointment.
Terry Suen, Bentonville, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Robert Remy.
David Cawein, Morrilton, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2019. Replaces John Wainscott.
Jaycob McMillan, Roland, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2019. Replaces William Colvin.
Janet Hendren, Bentonville, to the Old State House Commission. Appointment expires March 19, 2025. Replaces Vince Chadick.
Vera Dawson, Forrest City, to the St. Francis County Quorum Court District 9. Appointment expires December 31, 2016.
Janie Pugsley, Summit, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2020. Reappointment.
Paula Hartz, Fayetteville, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2020. Replaces Jim Petrus.
Eric Bell, Little Rock, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2020. Replaces David Laffoon.
Foster “Jock” Davis, Russellville, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Kenneth Burkes.
Mitchell Ward, Cabot, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Henry Trotter.
Jason Kelley, Bella Vista, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-953 Katie D. Stehle v. Ernest W. Zimmerebener III. Replaces Justice Josephine Hart, who has disqualified herself from the case.

Collier Moore, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CR-15-618 State of Arkansas v. Vann Bragg. Replaces Justice Rhonda Wood, who has disqualified herself from the case. 

Note: This notice was previous sent on May 11, 2016

Tags: Appointments, Asa Hutchinson, Governor, Arkansas To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: