Saturday, March 19, 2016

Governor Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson announced on March 14th the following appointments:
Katy Morris, Conway, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2017.
Martin McDonell, Greenwood, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2019. Replaces Robyn Horn.
Ezell Breedlove, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2017.
Sarah Capp, Ozark, to the Arkansas Development Finance Authority Board of Directors. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Alan Turnbo.
Denise Sweat, McCaskill, to the Arkansas Development Finance Authority Board of Directors. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Robert Jones.
Joseph Kelly, Rogers, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Zackery Cothren.
Matthew King, Little Rock, to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Travis Justice.
Randy Bobo, Hope, to the Red River Commission. Appointment expires January 14, 2023. Reappointment.
Ronald Carroll, Jonesboro, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2019. Reappointment.
Margaret Wolf, Rogers, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Marilyn Hicks, Waldron, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Bruce Short, Nashville, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Jean Killian.
Cassandra Hill, Osceola, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Lamar Cole.
Sharyn Ahlstrom, Magnolia, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Doyle Harrison.
Daniel Shults, Pocahontas, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #3. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Jack McCord.
Susan Dickson, Cabot, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District   #23. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
James Morehead, Benton, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #22. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Josh Adkerson, Arkadelphia, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #9 East. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Donald Hatley.
Glenn Ford, Forrest City, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #1. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Bud Moxley, Monette, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #2. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Tyler Griffin, Wynne, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #1. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Phillip Boeckman.
Charles Jones, Benton, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District # 22. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Gary Watkins, Fort Smith, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #12. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Hollis Linam.
John Burke, Coal Hill, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #5. Appointment expires January 14, 2020. Reappointment.
Chad Atwell, Fayetteville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #4. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Victoria Seaton.
Dr. Rodney Williams, Fayetteville, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Robert Holloway.
Robert Goff, Vilonia, to the Individual Sewage Disposal Systems Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Billy Garner.
John Tyer, Clinton, to the Individual Sewage Disposal Systems Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2019. Reappointment.
Allen Trammell, Alexander, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2018. Replaces R. Lee Stephens.
Cheryl Payne-Nesuda, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2018. Replaces James Metzger.
Wayne Pace, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2018. Reappointment.
Joseph Kanopsic, Hot Springs National Park, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2018. Replaces Mitchell Erwin.
Mike Lybrand, Hot Springs National Park, to the State Board of Registration for Professional Geologists. Appointment expires October 1, 2020.
Adam LupPlace, Arkadelphia, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #9 East. Appointment expires January 14, 2020. Replaces David Maxwell.
Dr. Charles Corey Scott, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Mary Aitken. 
Barry Davis, Paragould, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Brian Thomas.
Daniel McKay, Bentonville, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Christina Whatley.
Dr. Perry Amerine, Paris, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2019. Replaces Patricia Bell.
Colonel Nate Todd, North Little Rock, to the Mosaic Templars of America Center for African-American Culture and Business Enterprise Advisory Board. Appointment expires October 31, 2019. Replaces Pat Johnson. 
Patricia Bassett, Sherwood, to the Mosaic Templars of America Center for African-American Culture and Business Enterprise Advisory Board. Appointment expires October 31, 2019. Replaces Denise Henderson. 
John Tyer, Clinton, to the Individual Sewage Disposal Systems Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2019. Reappointment.
Dr. Samuel Norwood II, Little Rock, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2018. Replaces Darren Flamik.
Deborah Smith, Flippin, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Hugh Earnest.
Debby Ferguson, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-824 Temika Donley v. Lakitcher Donley. Replaces Justice Robin Wynne, who has disqualified himself from the case.

Tags: Arkansas, Governor, Asa Hutchinson, appointments To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: