Wednesday, October 21, 2015

Governor Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Charles Carrington, Pine Bluff, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2019. Replaces Robert Robinson.

Roger Polston, Cave City, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2019. Replaces Corrie Wiley.

Bobbi Shepherd, El Dorado, to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Rhonda Hunter.

Truman Tolefree, Little Rock, to the Arkansas Outdoor Recreation Grants Advisory Committee. Appointment expires January 7, 2019. Reappointment.

Robert Campbell, Witts Springs, to the State Plant Board. Appointment expires August 15, 2017. Replaces Troy Buck.

Frank Scalia, North Little Rock, to the Perfusionists Advisory Committee. Appointment expires July 14, 2017. Reappointment.

Dr. Vernon Lance, Nashville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 9 West. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Ron Alexander.

David Gammill, Tyronza, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Sergeant James Davis, Barling, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019.

Jesse Ragland, Marshall, to the Supervisory Board for the Arkansas Crime Information Center. Appointment expires June 3, 2019. Replaces John Pointer.

Ronnie Rogers, Fort Smith, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2018. Reappointment.

Candace Craft, Hollywood, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2018. Replaces Brandon Baker.

John Goings, Cammack Village, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Brandi Anderson.

Captain Jason Morris, Eureka Springs, to the State Emergency Response Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Garnett Wise.

Skot Covert, Little Rock, to the State Emergency Response Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Ben Blakenship.

Robert McGowen, Benton, to the State Emergency Response Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces James Burns.

Timothy Paetz, Bella Vista, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2019. Replaces William Walden.

Gerald Whistle, Texarkana, to the Red River Levee District 1. Appointment expires May 10, 2021. Reappointment.

Tommy Young, Tuckerman, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Robert Mouser, Harrison, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation. Appointment expires March 1, 2018. Reappointment.

Scott Bennett, Alexander, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Frank Vozel.

John Farmer, Dumas, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Replaces William Troutt.

Lowry Robinson, Osceola, to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Frank Richardson.

Dr. Lloyd Frederick Church, Little Rock, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2020. Replaces Robert Keene.

Raymond Styers, Greenbrier, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Mike Campbell, Scott, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Marvin Vaughter.

William Hogg, North Little Rock, to the Arkansas Arts Advisory Council. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Janice Taylor.

Kristi Pulliam, Jonesboro, to the Arkansas Arts Advisory Council, Appointment expires June 30, 2019. Replaces Sarah Easley.

Eugenia Brown, Mountain View, to the Arkansas Arts Advisory Council. Appointment expires June 30, 2017. Replaces George Chlebak.

Michael Burdine, White Hall, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Shela Upshaw.

Renee Mihalko-Corbitt, Cabot, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Doris Scroggin.

Kaci Bohn
, Searcy, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Cynthia Burroughs.

Pamela Leal, Shirley, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Foster Connell.

Ricky Bryant, Sherwood, to the State Board of Barber Examiners. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Daniel Bryant.

Edie Arey, Little Rock, to the Arkansas Student Loan Authority Board of Directors. Appointment expires July 8, 2019. Reappointment.

David Craig, Fort Smith, to the Arkansas Student Loan Authority Board of Directors. Appointment expires July 8, 2019. Replaces Charles Coleman.

Rachel Davis, Little Rock, to the Health Information Exchange Council.

Dr. Linda McGhee, Prairie Grove, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2017. Reappointment.

Melisa Laelan, Springdale, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2017. Reappointment.

Vanessa Davis, Little Rock, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2017. Reappointment.

Edward Appler, Conway, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2019. Reappointment.

Chief Gregory Tabor, West Fork, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Allen Gary.

George Taylor, Strawberry, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2019. Replaces William Hegeman.

Richard Harp, Little Rock, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2018. Reappointment.

Harold Gamble, Manila, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2017.

Dwayne Tooke, Warren, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2018. Replaces Billy Bunn.

Fred Rausch, Lowell, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2018. Replaces Emily Rucker.

Thomas Marsh, Fort Smith, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Cecil Greene.

Tena Carter, Wilmot, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2022. Replaces Robert Bridges.

Richard Shepherd, Malvern, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2022. Replaces Renita Wingo.

James Rawls, Hampton, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2019. Replaces Jim Gurnsey.

Danny Dyson, Austin, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #23. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Rodney Dunn.

Joshua Harvey, Mount Ida, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #18 West. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Barry Spivey.

Elijah Ratcliff, Prescott, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #8 North. Appointment expires January 14, 2019.

Richard Hopwood, Springdale, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2019. Reappointment.

Travis Hollis, Rogers, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2018. Replaces Cal Cothren.

William Pryor, Greenbrier, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.

Wesley McKamie, Sherwood, to the Perfusionists Advisory Committee. Appointment expires July 14, 2018. Reappointment.

Paul Brent, Lewisville, to the Red River Levee District 1. Appointment expires May 10, 2021. Reappointment.

Lesley Nalley, Bigelow, to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 12, 2019. Replaces John Squires.

Carol Moore, Monticello, to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2019. Replaces Saima Chuhan.

Dr. William Viser, Arkadelphia, to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2019. Replaces Margy Richardson.

Donna Willis, Wynne, as a Justice of the Peace of the Cross County Quorum Court, District 4. Appointment expires December 31, 2016.

Andrea Roaf-Little, Pine Bluff, to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2017. Replaces Connie Ryan.

James Hooton, Bryant, to the Open Data Transparency Task Force. Appointment expires December 31, 2015.

Dr. Robin Covington, Fort Smith, to the State Board of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2019. Reappointment.

Lorie Whitby, Lafe, to the Alternative Dispute Resolution Commission. Appointment expires June 6, 2021. Replaces Kathryn Searcy.

Elby Lambert, Pocahontas, as a Justice of the Peace of the Randolph County Quorum Court, District 4. Appointment expires December 31, 2016.

Lane Scott, Russellville, as a Justice of the Peace of the Pope County Quorum Court, District 11. Appointment expires December 31, 2016. Replaces Robert Hodges.

David Mauk, Nashville, as a Justice of the Peace of the Howard County Quorum Court, District 8. Appointment expires December 31, 2016.

Michael Morgenthaler, Springdale, to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 14, 2016. Replaces James Jones.

Jennifer Sommer, Bentonville, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces L.M. Duncan.

Sheriff Mark Counts, Cave City, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019.

Alan Meadows, El Dorado, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2020. Replaces Mary Coleman.

Angela Rich, Magnolia, to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2019. Replaces Michael Teague.

David Heikes, White Hall, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Brad Graham.

Joe Thrash, Houston, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Reappointment.

Donald Morton, Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Reappointment.

Tags: appointments, Governor Hutchinson, Arkansas To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: