Monday, September 14, 2015

Governor Hutchinson Announces More Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson announced the following appointments on Friday:
Dr. Rodney Griffin, Magnolia, to the Arkansas State Medical Board.  Appointment expires December 31, 2020.  Replaces Dr. Sylvia Simon.

Dr. Robert Breving, Hot Springs, to the Arkansas State Medical Board.  Appointment expires December 31, 2020.  Replaces Dr. John Hearnsberger.

Daniel Dring, Sherwood, to the State Athletic Commission.  Appointment expires July 15, 2017.  Replaces Richard Anderson.

Walter Alford, Lewisville, to the State Plant Board.  Appointment expires August 15, 2017.  Replaces George Lalman.

Jill Arnold, Bentonville, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

Chad Aduddell, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

Steven Weeks, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

Sally Welborn, Bentonville, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

Calvin Kellogg, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

Bradley Martin, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

William Roehrenbeck, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

John Ryan, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2018.

David Wallace, Crawfordsville, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017.  Replaces Herrick Norcross.

Blake Swears, Carlisle, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

Jackie Prince, Biscoe, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

Kenneth Clark, Newport, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017.  Replaces Steven Tinsley.

Richard Hillman, Carlisle, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

Bobby Hoard, Marianna, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

David Gairhan, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Replaces Mike Sullivan.

Marvin Hare, Newport, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

Gary Sitzer, Weiner, to the Arkansas Soybean Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Reappointment.

Glynn Guenther, Sherrill, to the Arkansas Soybean Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2017.  Replaces Russell Smith.

Ray Dillon, Little Rock, to the Arkansas Forestry Commission.  Appointment expires January 14, 2017.  Replaces Dr. James Carr.

Ronald Branscum, Rogers, to the Northwest Arkansas Community College Board of Trustees.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Geovanny Sarmiento.

Teresa Dallas, Wynne, to the Crowley’s Ridge Technical Institute Board of Directors.  Appointment expires June 30, 2020.  Replaces Dale Andrews.

Louis White, Pine Bluff, to the University of Arkansas at Pine Bluff Board of Visitors.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces Marty Casteel.

Teresa Inman, Paris, to the Southern Regional Education Board.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Herman Strickland.

Geraldine Sterling, Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology.  Appointment expires June 30, 2018.  Replaces Jana Hayes.

Dr. Jayme Pultro, Alexander, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology.  Appointment expires June 30, 2018.  Reappointment.

Mary Ann Taldo, Springdale, to the Arkansas Arts Advisory Council.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Ed Clifford.

Catherine Bays, Little Rock, to the Arkansas Arts Advisory Council.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Michael Tidwell.

Anne Creekmore, Marion, to the Arkansas State Independent Living Council.  Appointment expires February 1, 2018.  Replaces Wanda Hamilton.

Mahdee Raiees-Dana, Mount Pleasant, to the Arkansas State Independent Living Council.  Appointment expires February 1, 2016.  Replaces Elizabeth Adams.

SeRonna Rodgers, Bryant, to the Arkansas State Independent Living Council.  Appointment expires February 1, 2018.  Replaces Vincent McKinney.

Edwin Mitchell, Benton, to the Arkansas State Independent Living Council.  Appointment expires at the Will of the Governor.  Replaces Jonathan Bibb.

Keith Clark, Paragould, to the Board of the Division of State Services for the Blind.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Dickie Walker.

Erika Evans, Sherwood, to the Board of the Division of State Services for the Blind.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Irma Nelson.

James Caton, Little Rock, to the Board of the Division of State Services for the Blind.  Appointment expires June 30, 2019.  Replaces Teresa Doan.

Dr. Michael Stanton, Greenbrier, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board.  Appointment expires May 1, 2021.  Replaces Mary Anne Salmon.

Stephen Ballard, Benton, to the Burial Association Board.  Appointment expires December 31, 2017.  Reappointment.

Kenneth Ziegler, Pocahontas, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 3.  Appointment expires January 14, 2019.  Reappointment.

Rusty Guinn, Jonesboro, to the State Board of Collection Agencies.  Appointment expires January 1, 2018.  Reappointment.

Rene Meints, Alexander, to the State Board of Sanitarians.  Appointment expires June 30, 2020.  Replaces Olena Lively.


Tags: Arkansas Governor, Asa Hutchinson, appointment  To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: