Tuesday, September 22, 2015

Arkansas Governor Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Sherry Chesser, Little Rock, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires August 17, 2020. Replaces Karen Garrett.

Jeffrey Brinsfield, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2018.

Dr. Amy Cleveland, Hot Springs, to the Firefighter Benefit Review Panel. Appointment expires May 6, 2019.

Jeremy Owoh, Little Rock, to the Desegregation Litigation Legislative Oversight Subcommittee. Appointment expires at the will of the Governor.

Cedric Hawkins, Stuttgart, to the Desegregation Litigation Legislative Oversight Subcommittee. Appointment expires at the will of the Governor.

Dr. John Erwin, Hot Springs, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces Dr. Gregory McKinney.

Danielle Hoefer, Little Rock, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces Robert Johnson.

Brittany Dilworth, Hot Springs, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces Jessica Duff.

Susan Bradshaw, Conway, to the Arkansas State Council for the Interstate Commission for Adult Offender Supervision. Appointment expires at the will of the Governor. Replaces Eva Engle.

Josephine Hunt, Farmington, to the Prairie Grove Battlefield State Park Advisory Committee. Appointment expires June 13, 2020. Replaces Randy West.

Dr. Matthew Pelkki, Monticello, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2020. Reappointment.

Brian Moore, Springdale, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Tommy Bond.

Robert Carruthers, Morrilton, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2019. Reappointment.

Ronald Cavenaugh, Walnut Ridge, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2019. Replaces Curtis Tate.

Diana Hampo, Hot Springs, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces Carroll Womack.

Bob Edmonds, Hot Springs, to the State Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2017. Replaces Lydia Robertson.

Nelson Driver, Fayetteville, to the DHS State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Stephen Foti.

Senator Alan Clark, Lonsdale, to the Southern Regional Education Board Legislative Advisory Council. Appointment expires at the will of the Governor. Replaces Senator Bobby Pierce.

Representative Bill Gossage, Ozark, to the Southern Regional Education Board Legislative Advisory Council. Appointment expires at the will of the Governor. Replaces Representative Sheilla Lampkin.

Representative Bruce Cozart, Hot Springs, to the Southern Regional Education Board Legislative Advisory Council. Appointment expires at the will of the Governor. Replaces Representative Charles Armstrong.

Danny Smith, Buckner, to the Red River Levee District 1. Appointment expires May 10, 2021. Reappointment.

Wayne Wiggins, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Reappointment.

John Freeman, Dumas, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Reappointment.

Greg Moyers, Portland, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Joseph Williamson.

Barry Walls, Harrisburg, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2017. Reappointment.

Stacey Caplener, Pleasant Plains, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2018. Replaces Wroten Koller.

Kelley Sharp, Farmington, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2017.

David Fletcher, Texarkana, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2018. Replaces Virginia Lee.

Wes Newland, Dennard, as the Van Buren County Justice of the Peace, District 9. Appointment expires December 31, 2016. Replaces Robert Bramlett.

Evelyn Thomas, Helena, as the Phillips County Justice of the Peace, District 9. Appointment expires December 31, 2016. Replaces Teresa Morgan.

Dr. Gary McHenry, Fayetteville, as the Washington County Justice of the Peace, District 11. Appointment expires December 31, 2016. Replaces John Firmin.

Rex Terry, Fort Smith, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-357; Washington County, Russell Hill, County Assessor, David Ruff, Tax Collector and Fayetteville School District No. 1 v. Board of Trustees of the University of Arkansas. Replaces Justice Howard Brill.

Walter Cox, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-107; Bank of the Ozarks, Inc. v. Robert Walker, Ann B. Hines and Judith Belk. Replaces Justice Rhonda Wood.

Tags: Arkansas, appointments, Govern Hutchinson/b> To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: