Tuesday, April 14, 2015

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Sheriff Boyd Hicks, Magazine, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Randall Morris.

Lieutenant Stacie Rhoads, Bigelow, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2016. Replaces Jami Cook.

Shelia Magness, Star City, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires March 31, 2018. Replaces David Kirkpatrick.

Dr. Douglas Parker, Gravette, to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2020. Reappointment.

Sarah Martin, Fayetteville, to Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Rebecca Rains.

Vanessa Crossfield, North Little Rock, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2018. Reappointment.

Beverly Lambert, North Little Rock, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System. Appointment expires January 1, 2019. Reappointment.

Robert Downum, Springdale, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2017.

Jane Phillips, Hot Springs, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Dianne Hammond.

Chief Allen “AJ” Gary, Conway, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Reappointment.

Officer John Murphy, Tumbling Shoals, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Reappointment.

Sheriff William “Andy” Shock, Conway, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Sheriff Charles Lucas.

Steven Shults, Pocahontas, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Steven Thomason.

William Wright, Little Rock, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2019. Reappointment.

Sara Lenehan, Little Rock, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Jackie McPherson.

Steven Miller, Pine Bluff, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Chris Claybaker.

William Willis, Hot Springs, to the Arkansas Geological Survey. Appointment expires January 14, 2022. Reappointment.

David Chris Gardner, Paragould, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission.  Appointment expires March 29, 2019.  Replaces William Thompson.

Dr. Wesley Stites, Fayetteville, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission.  Appointment expires March 29, 2019.  Replaces John Simpson.

John Nabholz, Conway, to the Board of Directors of the Arkansas Science and Technology Authority.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Heartsill Ragon.

Daniel Williams, Little Rock, to the Board of Directors of the Arkansas Science and Technology Authority.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces John Miller.

Ed Winant, Rogers, to the Board of Directors of the Arkansas Science and Technology Authority.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Robert Sproles.

Dr. Scott McKay, Magnolia, to the Board of Directors of the Arkansas Science and Technology Authority.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Cesar Compadre.

David Rosegrant, Pine Bluff, to the Board of Developmental Disabilities Services.  Appointment expires January 15, 2022.  Reappointment.

Lenora Erickson, Hot Springs, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling.  Appointment expires December 1, 2017.  Replaces Philip Hestand.

Cheryl Edwards, Fort Smith, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling.  Appointment expires December 1, 2017.  Replaces Mark Coffman.

Dr. Art Gillaspy, Conway, to the Arkansas Psychology Board.  Appointment expires December 31, 2019.  Replaces Lisa McNeir.

Dr. Betty Everett, Little Rock, to the Arkansas Psychology Board.  Appointment expires December 31, 2019.  Replaces Gary Souheaver.

Randy Fore, Mountain Home, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers.  Appointment expires July 31, 2017.  Replaces Linda Lowry.

Harold “Hal” Gunter, Jacksonville, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners.  Appointment expires June 9, 2018.  Replaces Weldon Roberts.

Ann Xu, Hot Springs, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.  Appointment expires January 14, 2021.  Replaces Karen Garcia.

Steve Faris, Hot Springs, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.  Appointment expires January 14, 2021.  Replaces Luther Lowe.

Tasha Sinclair, El Dorado, to the South Arkansas Community College Board of Trustees.  Appointment expires December 31, 2020.  Replaces Marc Parnell.

Robert Fagan, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council.  Appointment expires February 1, 2018.  Reappointment.

Sarah Faitak, Fayetteville, to the Breast Cancer Control Advisory Board.  Appointment expires January 1, 2019.  Reappointment.

Dr. Jerri Fant, Little Rock, to the Breast Cancer Control Advisory Board.  Appointment expires January 1, 2019.  Reappointment.

Duane Neal, Bentonville, to the Arkansas Motor Vehicle Commission.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces Bobby Ferguson.

William Varner, Fulton, to the Arkansas Waterways Commission.  Appointment expires January 14, 2022.  Reappointment.

Bill Poynter, Texarkana, to the Arkansas Natural Resources Commission.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces Corbet Lamkin.

Rickey “Buck” Joyner, Morrilton, to the Professional Bail Bondsman Licensing Board.  Appointment expires September 30, 2016.  Replaces Jeremy Rowland.

Joseph Self, Fort Smith, to the State Crime Laboratory Board.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces J. Carter Fairley.

Chuck Graham, Cabot, to the State Crime Laboratory Board.  Appointment expires January 14, 2020.  Replaces Carlton Jones

Jimmy Didier, Fort Smith, to the Arkansas Racing Commission.  Appointment expires January 14, 2020.  Replaces Thomas Akin.

Michael “Denny” East, Marion, to the Arkansas Racing Commission.  Appointment expires January 14, 2020.

Michael Post, Altus, to the Arkansas Racing Commission.  Appointment expires January 14, 2019.

Hani Hashem, Monticello, Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-594. Replaces Justice Paul Danielson.

Vincent Guest, Wynne, Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-594. Replaces Justice Robin Wynne.

Noyl Houston, Jonesboro. Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-13-721. Replaces Justice Rhonda Wood.

Joseph Self, Fort Smith. Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-1059. Replaces Justice Robin Wynne.   

Henry Kinslow, El Dorado. Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-1060. Replaces Justice Courtney Goodson.

Paul Byrd, Little Rock. Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-618. Replaces Rhonda Wood.

Chalk Mitchell, West Helena. Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-1072. Replaces Paul Danielson.

Rex Terry, Fort Smith. Special Chief Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-14-978. Replaces Chief Justice Jim Hannah.

Brett Watson, Searcy, Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-15-227. Replaces Chief Justice Jim Hannah, who has disqualified himself from the case.

Judge Betty Dickey,
Heber Springs, Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-15-227. Replaces Justice Rhonda Wood, who has disqualified herself from the case.

Judge Shawn Womack,
Mountain Home, Special Associate Justice to the Arkansas Supreme Court. CV-15-227. Replaces Justice Paul Danielson, who has disqualified himself from the case.

Tags: Governor, Asa Hutchinson, appointments To share or post to your site, click on "Post Link". This site is an Outreach of the ARRA News Service.

No comments: